Rapid Jibou a pierdut amicalul cu Viitorul Ulmeni

Având în vedere că miercuri este programată prima fază din ediţia 2015 – 2016 a Cupei României, formaţia maramureşeană Viitorul Ulmeni a solicitat să joace duminică un meci amical în compania celor de la Rapid Jibou, cele două formaţii susţinând astfel de partide şi în perioadele anterioare de pregătire. Meciul a avut loc pe Stadionul „Rapid” din Jibou, iar din lotul formaţiei jibouane au făcut parte şi câţiva jucători de la nou-promovata în Liga a III-a, Luceafărul Bălan. Aceasta, deoarece antrenorul Marius Muntean nu a putut să alinieze un prim „11”, deoarece formaţia din Jibou nu a început încă pregătirile pentru noul sezon.
Scorul final a fost 4 – 2 în favoarea formaţiei Viitorul Ulmeni, care a terminat sezonul trecut pe poziţia secundă în Seria Sud, după ce echipa din Jibou a condus cu scorul de 2 – 1 la pauză. „Prima repriză a fost controlată de noi, iar a doua, de oaspeţi. În a doua repriză am introdus în teren mai mulţi jucători tineri, iar diferenţa de valoare s-a văzut”, ne-a declarat Marius Muntean, antrenorul echipei Rapid Jibou.
Viitorul Ulmeni va evolua în Cupa României împotriva celor de la Unirea Dej.